5 Türk Lirası madeni olarak tedavüle girdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basımı gerçekleştirilen madeni 5 liralar Isparta piyasasına girdi.

Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basımı gerçekleştirilen madeni 5 liralar Isparta piyasasına da girdi.

İŞTE 5 LİRA’NIN ÖZELLİKLERİ

Bakır, nikel ve çinko karışımıyla üretilen madeni 5 TL’nin çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm, ağırlığı da 8,25 gram olacak. Kenarları tırtıllı olan 5 TL’nin dış halkada sekiz köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve bu motifin dış kontörünün tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldı. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız yer alırken, ortada Türkiye yüzyılı logosu konumlandırıldı. Bunun solunda “5” rakamı, altta “Türk Lirası” yazısı ve yazının altında “2023” yer alıyor.

BİR DEFAYA MAHSUS 100 MİLYON ADET BASILDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, tedavüle giren 5 TL madeni hatıra paralar, bir defaya mahsus 100 milyon adet basıldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

  1. 5 Türk Lirası madeni olarak tedavüle girdi için yorumda bulun

    5 Türk Lirası madeni olarak tedavüle girdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 5 Türk Lirası madeni olarak tedavüle girdi için ilk yorumu yapabilirsin.