“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Depremleri” Konulu Konferans Düzenlendi

Dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunan ülkemizde vatandaşlarımızın depreme karşı hazırlıklı olmasının sağlanması, depremden korunma yollarının anlatılması ve toplumda afete hazırlık bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla 1-7 Mart “Deprem Haftası” boyunca bir dizi etkinlik düzenleniyor.

Bu kapsamda AFAD İl Müdürlüğünce organize edilen “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Depremleri” konulu konferans Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy tarafından verildi. Isparta Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Vali Aydın Baruş, ilçe kaymakamları, Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Büyükçulcu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Konferansın başında bir sunum yapan AFAD İl Müdür Vekili Osman Çelik, deprem gerçeğini unutturmamak adına çalışmalara devam ettiklerini söyleyerek AFAD olarak Isparta’da devam eden çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Anadolu toprakları gerek yeraltı hareketleri gerekse yer üstü hareketleri bakımından riskli bir bölgede yer alıyor. Isparta deprem bakımından birinci derece riskli illerimizden birisi. Her ne kadar Isparta merkezden büyük bir fay hattı geçmese de çevremizdeki fay hatları bizi tehdit ediyor. Çevrenizdeki fay hatları zemin durumuna göre bazen o fay hatlarının geçtiği ilden ziyade size daha fazla zarar verebiliyor. Onun için zeminimizin durumunu çok iyi bilmek zorundayız. İnşaatlarımızı yapacağımız alanları çok iyi tanımak zorundayız ve o zemin durumuna uygun inşaatlar yapmak zorundayız. Akşam evinize gittiğimizde ailemizde çocuklarımızla birlikte kendimizden emin olabilmek için rahatça uyuyabilmek için yaşadığımız yerlerin sağlam olması gerektiğini hepimiz bilmek zorundayız. Devletimiz, okullarımızı ve kamu kuruluşlarımızın hizmet verdiği binaların güçlendirilmesi için elinden geleni yapıyor ama vatandaşlar olarak da içinde yaşadığımız mekanların depreme dayanıklı olması için gerekli duyarlılığı gösterelim. Bu sadece kamu eliyle, yerel yönetimler, belediyeler eliyle başarılabilecek bir hazırlık safhası değil, hepimiz devlet kurumlarına, yerel yönetimlere olarak yardımcı olmak zorundayız. Onların işini kolaylaştırmak zorundayız. Çünkü bir devlet, bir kamu kurumu, vatandaşlar üzerinde bazı tedbirleri zorlayıcı olarak uygulayamaz. Biz gerekli anlayışı gösterirsek ve yaşadığımız yerlerin emniyetli olmasını arzu edersek ve geleceği de düşünerek tedbirli olmamız gerektiğini hissedersek bu işler kolaylaşır. Kentsel dönüşüm çalışmaları, riskli alanların yenilenmesi bu kapsamdaki çalışmalardır. Lütfen bu duyarlılığı göstermeye gayret edelim. Depreme hazırlıklı olalım ki, 6 Şubat depremlerinde yaşadığımız o hüzünlü acı dolu manzaraları bir kez daha yaşamayalım” dedi.

Konuşmaların ardından “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Depremleri” konulu konferansa geçildi. Ersoy, konuşmasında 100 yıl içerisinde yaşanılan depremleri kronolojik olarak sunarak bu konulardaki toplumsal, idari ve bilimsel gelişmeleri katılımcılarla paylaştı. Ersoy, konuşmasında 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri neticesinde yaşanılan yıkımın boyutu ve etki alanı hakkında bilgiler de verdi.

Konferansın sonunda, ilimizde afet bilinçlendirme çalışmalarında destek veren Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine, iş insanlarına ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda derece elde eden öğrencilere ödülleri Vali Baruş ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  • Ana Sayfa
  • Isparta
  • “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Depremleri” Konulu Konferans Düzenlendi

Bir yanıt yazın

  1. Dünyanın en etkin deprem “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Depremleri” Konulu Konferans Düzenlendi için yorumda bulun

    “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Depremleri” Konulu Konferans Düzenlendi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Depremleri” Konulu Konferans Düzenlendi için ilk yorumu yapabilirsin.