Davraz Gondol Tesisi Açıldı

Isparta’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları Isparta Valisi Aydın Baruş’un davetiyle Davraz Kayak Merkezi’nde yapılan yatırımların incelendiği Basın toplantısına katıldılar.

Basın toplantısına Vali Aydın Baruş, Isparta Milletvekilleri Mehmet Uğur Gökgöz, Osman Zabun, İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Keskin ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Abdullah Çelik katıldı.

Isparta Valisi Aydın Baruş Davraz Kayak Merkezi’nde yıllık 500.000 olan ziyaretçi sayısını 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini belirterek Davraz’ın önümüzdeki yıllarda yapılan yeniliklerle yıldız olacağını kaydetti.

Vali Aydın Baruş, “Isparta Davraz Kayak Merkezi ile birlikte kış mevsiminde de yaklaşık iki ila üç ay kış turizm aktiviteleri ile birlikte hizmet sektörü açısından bir canlılığa kavuşuyor. Bu canlılığı on iki aya dağıtmak en önemli hedeflerimizden birisi. Çünkü bunu gerçekleştiremediğimiz zaman önümüze koyduğumuz 1 milyon konaklama hedefini de gerçekleştirmemiz mümkün olmayacaktır.

Davraz Dağı Isparta’nın simgesi olmuş bir yer ve turizm aktivitelerimiz açısından önemli bir alan. Isparta Davraz Turizm Merkezi kültür, tarih ve doğa açısından gerçekten çok şanslı koşullara sahip. Bunu gerekli şekilde değerlendirmemiz gerektiğini her zaman ifade ediyoruz. Davraz Kış Turizm Merkezimiz de bu alanda en önemlilerinden birisi. Davraz Dağı şu anda içinde bulunduğumuz oteller bölgesi yükseltisinden, 1650 metre rakımdan başlayarak 2350 metreye kadar çıkan bir kayak sporu yapma kapasitesine sahip. Şu anda içinde bulunduğumuz yerde 1650 rakım var. Birinci kademenin sonunda 1950 metreye ulaşıyoruz. 1950 metreden başlayan ikinci kademe 2150 metreye ulaşıyor.  Üçüncü kademede 2350 metreye çıkıyor. 14 adet pistimiz var bu kış turizmi merkezimizde. Bu pistlerin iki adedi mavi, yedi adedi kırmızı ve beş adet de siyah pistler. Zorluk derecesine göre toplam pist uzunluğumuzda 25.7 km. Bu 14 pisti çevreleyen altı tane mekanik tesisimiz var. İnşa ettiğimiz yürüyen bantı da dahil ettiğimizde yedi mekanik tesisimiz var. Altı mekanik tesisimizin uzunluğu 6420 metre ve bu altı tesis saatte yaklaşık 6000 kişiyi taşıma kapasitesine sahip. Birinci kademeden başladığımızda ilk telesiyej tesisimiz yaklaşık 1200 metre uzunluğunda ve 1000 kişi taşıma kapasitesine sahip ki bu çok uzun yıllardır hizmet veren bir tesis.

Özellikle kayakçılara yönelik günübirlik ziyaretçilerimizi de bu tesiste taşıyorduk şimdiye kadar. İkinci kademede olan tesisimizde 800 kişi taşıma kapasitesine sahip ve 936 metre uzunluğunda üçüncü kademeye ulaştıran telesiyej tesis dediğimiz tesis de 800 kişilik taşıma kapasitesine sahip. İkinci kademe ile üçüncü kademe özellikle yeni kayak öğrenmek isteyen ve yeni başlayacak çocuklar için hizmet veren bir tesis. 165 metre uzunluğuna sahip ve saatte 1000 kişi taşıma kapasitesi var. Bu yıl yeni işletmeye aldığımız gondol tesisi ise bizim gerçekten yıllardır üzerinde çalıştığımız ve tamamlanması için emek sarf ettiğimiz bir tesis. Gondol tesisimiz 2200 metre uzunluğuna sahiptir. 47 kapalı gondolumuz var ve saatte yaklaşık 1500 kişiyi taşıma imkanına kavuştuk. Dün itibariyle bu gondol tesisi tam olarak hizmete başladı. Bunun sertifikasyon süreçleri, teknik kontrol süreçleri uzun sürdü ama dün itibariyle buraya gelen bütün ziyaretçilerimizin hizmetine sunduk. Bu tesisimiz bizim özellikle ziyaretçilerin ilk gelişinde birinci kademe dediğimiz alana yani 1950 metrelik alana ki bu kayak aktivitelerin çok yoğun yapıldığı ve günübirlik ziyaretçilerimizin de çok fazla geldiği bir alan. Oraya ziyaretçilerimizi hızlı bir şekilde ulaştırma imkanına sahip olduk. Geçmiş yıllarda en fazla şikayet edilen konu özellikle kayakçılarımız tarafından günübirlik ziyaretçilerin sayısının fazla olması nedeniyle uzun süreler telesiyej de beklemek zorunda kalmalarıydı. Bundan sonra inşallah kayakçılarımızı çok fazla bekletmeden özellikle onların telesiyej kullanmalarını da tavsiye ederek bu yoğunluğu azaltmayı düşünüyoruz.

Davraz Kış Turizm Merkezinin sadece bir kış turizm merkezi olmasını istemiyoruz. Buranın insanların 12 ay gelip eğlenebildiği, vaktini geçirebildiği bir alan olmasını temenni ediyoruz. Bu yönde de çabalarımız var. Buradaki henüz tahsis edilmemiş turizm alanları ve diğer boş alanları da değerlendirerek yaklaşık 524 dekar lavanta diktik. Buraya özellikle haziran ayından itibaren gelen ziyaretçilerimiz, temmuz ayında gelen ziyaretçilerimiz burada mor lavanta bahçelerini görecekler ve buraların gerçekten çok güzel bir görünüme kavuştuğunu göreceklerdir. Yazın da ziyaretçilerimizi bekliyoruz. 26 dekarlık bir gül bahçemiz var burada. Yine 15 dekarlık zambak bahçemiz var. Bu bahçelerde çiçekler açtığı zaman vatandaşlarımızın fotoğraf çekme ve piknik alanlarında pikniklerini yapma imkanları olacak. Davraz Kış Turizm Merkezimizin yazında canlılığı kazanabilmesi amacıyla burada değişik aktiviteler planlıyoruz. Daha önce Melikler Yaylası‘nda yapılan gökyüzü gözlem şenliklerinin burada da gerçekleştirilmesini planlıyoruz.

Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki hocalarımızla birlikte yaptığımız çalışmalarda gökyüzü gözlem Şenlikleri daha geniş bir takvime yaymayı, gündüzleri ise değişik aktivitelerle Davraz’ı canlandırmayı planlıyoruz. Bu etkinlikler arasında da özellikle bisiklet federasyonu ile yaptığımız görüşmeler neticesinde çalışmalarımız devam ediyor. Uygun olan pislerinde de bisiklet, motor aktiviteleri yapılmasını planlıyoruz. Yine kamp karavan turizmi alanında planladığımız yerler var. Oraları da karavan turizmine kazandırmayı düşünüyoruz ve yazın buraların daha canlı olacağını düşünüyoruz. Bu spor aktivitelerinin içerisine futbolu da dahil etmemiz lazım. Geçmiş yıllarda Davraz, futbol takımlarının kamp yaptığı ve yoğun olarak kullandığı bir bölgeydi fakat bir süre sonra bu canlılığını kaybetti. Bu canlılığa tekrar kavuşmamız için buradaki spor tesislerimizin kalitesini arttırmayı planlıyoruz. Çünkü Davraz Kış Turizm Merkezimizde sadece kayak tesislerimiz yok. Burada Gençlik ve Spor Bakanlığımızın çok güzel bir kapalı spor salonu var ve içerisinde sporcuların aktivitelerini, antrenmanlarını yapabileceği fitness gibi imkanlar barındırıyor. Geçen yıl Ispartasporumuz bu futbol salonlarından birini kullanarak burada kamp yaptı. Burada ikinci sahamız daha var. Onun iyileştirme çalışmalarını da yaptık Gençlik Spor İl Müdürümüzün çabalarıyla. Şu anda zemin çalışmaları devam ediyor. Daha büyük bir çim saha düzenlemesi yapıyoruz. Bunlar Futbol takımlarının antrenmanları bakımından son derece elverişli zemine sahip tesisler. Üçüncü sahamızı da bu yıl yapıyoruz.  Burada 420 kapasiteye sahip üç otelimizin olduğunu söylemek istiyorum. İçinde bulunduğumuz günübirlik tesisler İl Özel İdaremiz tarafından inşa edildi. Burada gelen ziyaretçilerimiz günlük ihtiyaçlarını karşılayabiliyor, yeme içme ihtiyaçlarını gideriyor. Yine alanda iki tane özel kafe var.

Ziyaretçilerimizin sağlığı için hizmet veren 112 acil sağlık istasyonumuz ve güvenliği için hizmet veren jandarma karakolumuz var. Çünkü burada kayak yapan vatandaşlarımızın, ziyaretçilerimizin başına en ufak bir hadise gelmesini istemiyoruz.

Bu yıl tabi kış mevsimi umduğumuz gibi geçmedi. Kayak sezonuna maalesef 16 Şubat‘ta başlayabildik. Halen ikinci kademe üçüncü kademede kayak yapılabiliyor. Davraz‘da günübirlik ziyaretçi sayımız da özellikle hafta sonları fazla. Şu ana kadar 16 Şubat itibari ile tesislerimize yaklaşık 9000 üzerinde araç girdi. Bunun da ziyaretçi sayısı olarak yaklaşık 40.000 civarına tekabül ettiğini söyleyebiliriz ve tesislerdeki biniş sayımız mekanik tesisleri kullanan kişi sayımız da 50.000’i aştı. Geçen yıl aynı dönemdeki ziyaretçi sayımız 228.000 civarında olduğunu düşünürsek bu sayılar son derece yetersiz bizim için.

Davraz bizim için sadece bir kayak merkezi değil insanların günlük eğlence günlük vakit geçirme ve aktivitelerini değerlendirdiği bir alan olarak burayı hayata kazandırabilirsek Isparta çok daha iyi olacaktır” dedi.

Vali Baruş ve beraberindeki heyet ardından saatte 1500 kişi taşıma kapasiteli olan 2027 metre uzunluğa sahip, 24 Şubat itibari ile hizmete alınan 47 gondoldan oluşan ve her bir gondol 8 kişi kapasiteli Davraz Gondol Mekanik tesisini inceleyerek ikinci etaba çıktılar.

Vali Baruş hizmete alınan teleferik gondol ile Davraz Kayak Merkezi’ne gelen sporcular ve misafirlerin tesislerde sıra bekleme süresinin büyük ölçüde düşeceğini belirterek tesisin özellikleri ile ilgili bilgi verdi.

Davraz Kayak Merkezi’nde yeni hizmete alınan bir diğer tesis ise 165 metre hat uzunluğunda olan yürüyen bant oldu. Vali Baruş İl Özel İdare yetkililerinden tesisle ilgili bilgi alarak tesisin yeni öğrenmeye başlayan kayakçılar ve kızakçılar için önemli olduğunu söyledi.

Vali Baruş bunun yanında geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’ın başkenti Sofya‘da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda üçüncü olan Ispartalı milli sporcu Fatmagül Çevik’le de Davraz Kayak Merkezi’nde bir araya gerek şampiyon sporcuyu Isparta’mıza ve ülkemize yaşattığı gurur için tebrik etti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

  1. Isparta’da görev yapan yerel Davraz Gondol Tesisi Açıldı için yorumda bulun

    Davraz Gondol Tesisi Açıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Davraz Gondol Tesisi Açıldı için ilk yorumu yapabilirsin.