“Antalya Dereboğazı Isparta yoluna bütçe yok”

CHP Isparta Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Hikmet Yalım Halıcı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması için Isparta’nın yıllardır bitirilemeyen Dereboğazı yoluyla ilgili soru önergesi vermişti. Bakan Uraloğlu verdiği yanıtta “Bütçe imkanlarına bağlı” dedi. CHP’li Halıcı “Antalya Dereboğazı Isparta yoluna 2024 yılı yatırım programında sadece 10 bin lira ayırdılar. Daha önce de dedim, bu iktidar gitmeden bu yol bitmeyecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Abdulkadir Uraloğlu, verdiği yanıtta Antalya-Dereboğazı-Isparta yolu projesinin 104 km. uzunluğunda olduğunu söyleyerek “Bunun 36 km’si bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır. Kalan kesimlerin bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak ihalesi bütçe imkanlarına bağlı” dedi.

CHP’li Halıcı yaptığı açıklamada “Sayın Bakan bu yola teşvik programında sadece 10 bin lira ayırdıklarını unutmuş anlaşılan. Bütçe imkanları buysa bu yol uzun yıllar bitmez. Bu otoyol bitmediği için sık sık kazalar yaşanıyor. Vatandaşlar canını kaybediyor. İktidar bu yolu yapmamaya deva edecekse bir zahmet adını değiştirsin, Dereboğazı yolunu Canboğazı yapsın! Çünkü bu yol bitmediği için vatandaşlar canını veriyor” ifadelerini kullandı.

Isparta Dereboğazı yolunun önce 2015-2020 yılları arasında bitirileceğinin söylendiğini açıklayan Halıcı “Ancak yol bitmeyince bu defa 2023 sonuna kadar bitirileceği açıklanmıştır. Fakat yol gene bitmemiştir. Başta iktidar yetkilileri olmak üzere bürokratlar ve dönemin iktidar milletvekilleri bu yolun en geç 2023’te biteceğini açıklamıştır. Şimdi ise bitiş tarihi olarak da 2027 gösterilmiştir. Bu ayrılan bütçe ve yıllardır gelen anlayış nedeniyle bu yolun belirtilen tarihte dahi bitirilememe riski bulunmaktadır. Bu da daha fazla insanın hayatını tehlikeye atan bir yaklaşımdır” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

  1. CHP Isparta Milletvekili ve “Antalya Dereboğazı Isparta yoluna bütçe yok” için yorumda bulun

    “Antalya Dereboğazı Isparta yoluna bütçe yok” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak “Antalya Dereboğazı Isparta yoluna bütçe yok” için ilk yorumu yapabilirsin.