Eroinde Isparta İlk Sırada, “TOPYEKÛN Savaş Açmamız Lazım”

Atık su analizlerine göre Türkiye’de eroin tüketiminde ilk sırada Isparta yer aldı. CHP Isparta Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Hikmet Yalım Halıcı yaptığı konuşmada “Daha birkaç yıl önce TÜİK verilerine göre Türkiye’nin en yaşanılabilir şehri olan Isparta bu hale nasıl getirildi?” diye sordu.

CHP’li Halıcı’nın açıklamalarında öne çıkanlar şu şekilde:

TÜRKİYE’DE UYUŞTURUCU BARONLARI CİRİT ATIYOR

Gençlerin ve çocukların büyük tehlike altında olduğunu belirten Halıcı “Peki bugünlere nasıl geldik? Türkiye, nasıl uyuşturucu cennetine döndü? Ispartamız neden eroin kullanımında ilk sırada yer aldı? Türkiye’de eskiden yılda toplamda 1 buçuk ton kokain ele geçiriliyordu. Bakın dikkat edin toplamda diyorum. Şimdi ise tek partide 4 ton gönderiliyor. Yani yılda gönderilenin 3 katının fazlası bazen günde gönderildi. Ülkede sınır güvenliği yok. Önüne gelene vatandaşlık verildi. Suçlular AKP affıyla dışarı salındı. Türkiye uyuşturucu baronlarının cirit attığı ülke oldu” ifadelerini kullandı.

EROİN VE UYUŞTURUCU BELASINA KARŞI YILLARDIR UYARIYORUZ AMA İKTİDAR KULAK TIKADI

Bir yıl önce seçimden hemen sonra verdiği bir önergeden bölümler okuyan CHP’li Milletvekili şunları kaydetti:
“‘Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) raporuna göre Türkiye’deki uyuşturucu ticareti ve kullanımının katlanarak artmakta ve metamfetaminin yanı sıra eroin kullanımının da arttığı, afyon üretiminde kayda değer artış görüldüğü bilgisi yer almaktadır. Yine rakam ve oranlara göre Türkiye’de yakalanan uyuşturucu tüm Avrupa’yı geride bırakmış durumdadır’ Bunlar; tam 1 sene önce Sağlık Bakanı’na verdiğim soru önergesindeki ifadelerim. Bu eroin belasına karşı uyarmaya hemen başlamıştım. İktidara ne önlemler alıyorsunuz? Harekete geçin demiştim. Milletvekili seçildikten sonra ilk işlerimden birisi uyuşturucu tehlikesine karşı harekete geçmek oldu. Yine tam bir sene önce İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya kaç kişiye vatandaşlık verdiklerini, kaçının Interpol tarafından arandığını, kaç barona şirket veya konut alımı karşılığı vatandaşlık verildiğini sordum. İçişleri Bakanı bunlara yanıt veremeyip ‘Yönetmeliğe göre vatandaşlık veriyoruz’ dedi. Oysa ben ona kimlere, kaç kişiye, aralarında varsa suçlu olanları sormuştum. Yanıt yok”

SINIRLARI KORUMAK GENÇLİĞİ KORUMAKTIR

Sınırları korumanın, Isparta’daki genci de korumak olduğunu dile getiren Yalım Halıcı “Vatandaşlığı parayla satmak, gençlerin geleceğini satmaktır! Yıllardır uyarıyoruz. Ama sorumlular bunları görmezden geliyor. Buradan çağrı yapıyorum: devlet millet kol kola uyuşturucuya topyekun savaş açmamış lazım. Bütün partiler, bütün demokratik kitle örgütleri, sendikalar, üniversitelerimiz, yargı ve kolluk kuvvetleriyle bu uyuşturucu ve eroin belasına savaş açmalıyız. Okullarda bilinçlendirme toplantıları düzenlenmeli, gençlik merkezleri açılmalıdır. Sınırlarımız güvenli hale getirilmeli ve sırf para için uyuşturucu baronlarına vatandaşlık satılmasından vazgeçilmelidir! Isparta’daki ve Türkiye’deki tek bir gencimiz, her çocuğumuz; dünyanın bütün parasından ve makamlarından daha değerlidir” ifadelerini kullandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

  1. Atık su analizlerine göre Eroinde Isparta İlk Sırada, “TOPYEKÛN Savaş Açmamız Lazım” için yorumda bulun

    Eroinde Isparta İlk Sırada, “TOPYEKÛN Savaş Açmamız Lazım” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Eroinde Isparta İlk Sırada, “TOPYEKÛN Savaş Açmamız Lazım” için ilk yorumu yapabilirsin.