Isparta TÜBİTAK Bölge Yarışmasına Ev Sahipliği Yapıyor

18.TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Konya Bölge Sergisi Isparta’nın ev sahipliğinde 6 ilden 100 proje ve 300’den fazla öğrencinin katılımıyla başladı.

Gökkubbe Fuar ve Kongre Merkezinde yapılan açılış törenine Vali Aydın Baruş, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Ursavaş, TÜBİTAK Konya Bölge Koordinatörü Doç.Dr. Mehmet Hacıbeyoğlu, il müdürleri, STK temsilcileri ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Yarışma sergisinin açılış konuşmasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tüm dünya çocuklarına sevgi barış ve kardeşlik getirmesini dileyen Vali Aydın Baruş, “Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Büyük Atatürk’ün hem Türk çocuklarına hem de Dünya çocuklarına armağan ettiği büyük bir bayram. Bu bayramda tüm dünyanın çocukları kenetlenecek; sevginin, dostluğun, barış ve kardeşliğin numunelerini tekrar bizlere hatırlatacaklar. Çocuklarımız, geleceğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan tarihini çocuklara bir bayram olarak ilan ederken onların ülkemizin geleceği için ne kadar önemli olduğunu da çok iyi biliyordu. Her çocuk içinde farklı dünyalar taşıyan bir cevherdir. İşte bugün yarışması düzenlenen proje hazırlama ve bu projeleri toplumun önüne sunma cesaretini vermek, çocuklarımıza bu önemli fırsatlardan birini sağlamaktadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Milli Teknoloji Hamlesi programı kapsamında çocuklarımızın yeteneklerini ve cesaretlerini ortaya koyma şansını vermesi açısından Isparta için de bölgemiz için de çok önemli bir fırsattır. Bu yarışma sayesinde gelecek yeni cevherler, yeni yetenekler, yeni bilim insanları ortaya çıkacaktır. Bu fırsatı bizlere sağlayan başta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olmak üzere TÜBITAK başkanımıza ve TÜBİTAK’tan bugün aramızda bulunan değerli yetkililere, daire başkanımıza ve bu yarışmaların düzenlenmesinde büyük emekleri geçen koordinatör hocalarımıza bilhassa teşekkür ediyorum. Isparta insanının, çocuklarımızın yetişmesine ne kadar büyük değer verdiğini çok çok iyi biliyoruz. Bu anlamda bugün başlayacak olan ve 3 gün sürecek olan bu proje sergisi ve yarışması Ispartalı çocuklar için öğrenciler için büyük bir fırsatı bünyesinde barındırmaktadır. Çocuklar, bunun değerini iyi bilelim. Bütün okullarımız burayı ziyaret etsin ve arkadaşları arasından bu cesareti gösteren tüm gençlerimizi tebrik etsin” dedi.

Ardından yarışma sergisinin açılış kurdelesi, protokol üyeleri ve öğrenciler tarafından kesildi.

Vali Baruş sergilenen projeleri tek tek inceleyerek proje koordinatörü öğrencilerden bilgi aldı.

25 Nisan tarihine kadar Gökkubbe Fuar ve Kongre Merkezinde açık kalacak olan yarışma sergisinde jüri tarafından belirlenecek projeler Türkiye finallerine katılmaya hak kazanacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

  1. 18.TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Isparta TÜBİTAK Bölge Yarışmasına Ev Sahipliği Yapıyor için yorumda bulun

    Isparta TÜBİTAK Bölge Yarışmasına Ev Sahipliği Yapıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Isparta TÜBİTAK Bölge Yarışmasına Ev Sahipliği Yapıyor için ilk yorumu yapabilirsin.