Mart ayında 31 Milyon Dolar ihracat yapıldı

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, Mart ayında ilimizden 31 milyon 279 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

Isparta’nın Mart ayı dış ticaret verilerini paylaşan ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, “İhracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,82’lik düşüşle 31 milyon 279 bin dolar olurken, Ocak, Şubat ve Mart döneminde toplam 87 milyon dolar ihracata eriştik.” dedi.

Yaş meyve sebze sektörünün ihracatta kentin lokomotifi haline geldiğini ifade eden Başkan Çelik, 7 milyon 250 bin dolarla en fazla ihracatın bu alanda gerçekleştiğini aktardı.

En fazla ihracat gerçekleştiren diğer sektörleri de açıklayan Başkan Çelik, “Bu sektörümüzü; 4 milyon 933 bin dolarla madencilik ürünleri, 2 milyon 921 in dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 2 milyon 538 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 2 milyon 270 bin dolarla Çimento, cam seramik ve toprak ürünleri, 2 milyon 136 bin dolarla makine ve aksamları, 1 milyon 741 bin dolarla tekstil ve hammaddeleri, 1 milyon 543 bin dolarla mobilya, kağıt ve orman ürünleri, 1 milyon 400 bin dolarla halı, 1 milyon 262 bin dolarla meyve ve sebze mamulleri takip etti.” dedi.

EN FAZLA İHRACAT HİNDİSTAN’A

En fazla ihracat yapılan ülkeleri de açıklayan Başkan Çelik, şöyle konuştu; “Mart ayı içerisinde Hindistan’a 6 milyon 270 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirdik. Amerika Birleşik Devletlerine 4 milyon 957 bin dolar, Özbekistan’a 2 milyon 238 bin dolar, Çin’e 2 milyon 226 bin dolar, İspanya’ya ise 1 milyon 617 bin dolar değerinde ihracat gerçekleştirerek bu 5 ülkeye toplamda 17 milyon 310 bin dolar ihracat yaptık. Geçen yıl aynı dönemde 18 milyon 769 bin dolar ihracat gerçekleştirmiştik.

Günümüzün ekonomik koşullarının getirdiği zorluklar karşısında sanayicimiz ciddi manada zorlanıyor. Günden güne yaşanan maliyet artışları özellikle yurtdışı pazarında rekabet gücümüzü kaybetmemize neden oluyor. Ancak tüm bunlara rağmen Ispartalı sanayiciler olarak yatırıma, üretime, ihracata ve istihdama devam etme kararlılığındayız. Isparta’mızın ve ülkemizin ekonomisine, istihdamına, ihracatına katkı sağlayan sanayicilerimizi ve tüm çalışanlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

  1. Isparta Ticaret ve Sanayi Mart ayında 31 Milyon Dolar ihracat yapıldı için yorumda bulun

    Mart ayında 31 Milyon Dolar ihracat yapıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mart ayında 31 Milyon Dolar ihracat yapıldı için ilk yorumu yapabilirsin.